एम्नेष्टी नेपाल समूह ७६ गाेरखाकाे साधारण सभा सम्पन्न

माघ १७, गाेरखा ।

गाेरखा जिल्लमा सन् १९९९ देखि स्थापना भएर मानवअधिकारकाे क्षेत्रमा काम गर्दै अाइरहेकाे बिश्व मानवअधिकारबादी संस्था एम्नेष्टी इन्टरनेशनल समूह ७६ गाेरखाकाे २० अाैं साधारण सभा अाज सम्पन्न भएकाे छ ।

समूहका अध्यक्ष रमेश अधिकारीकाे सभापतित्वमा जुममार्फत भर्चुअल्ली सम्पन्न साधारण सभामा प्रमुख अतिथिकाे रूपमा बाेल्दै मानव अधिकार सञ्जाल गाेरखाका अध्यक्ष यदु अधिकारीले मानव अधिकार अभियान अात्मसन्तुष्टीकाे लागि गरिने अभियान भएकाले अार्थिक प्रलाेभनमा पर्ने मानिसहरू यसमा अटाउन नसक्ने बताउनुभयाे ।

समूह ७६ का अध्यक्ष रमेश अधिकारीले एम्नेष्टीकाे परिचय, कार्यक्षेत्र सहित समूहका गतिबिधीहरूका बारेमा चर्चा गर्नुभएकाे थियाे । सचिव कमल लामिछानेले सञ्चालन गर्नुभएकाे साे कार्यक्रमा समूहका पूर्व संयाेजक तथा सल्लाहाकारहरू रविन्द्र कंडेल, ऋषि खनाल लगायतकाले शुभकामना मन्तव्य राखेका थिए ।

गाेरखामा सन् १९९९ मा तत्कालिन बिन्ध्यबासिनी मा.वि.का प्रधानाध्यापक पुरूषाेत्तम अर्यालकाे समन्वयमा स्व. ठाकुर प्रसाद कंडेलकाे संयाेजकत्वमा एम्नेष्टी इन्टरनेशनल शिक्षक समूहकाे रूपमा स्थापना भइ कार्य गर्दै अाइरहेकाे थियाे ।

हाल नेपालभर ६ हजार भन्दा बढी एम्नेष्टीका सदस्य रहेका छन् ।

एम्नेस्टी इन्टरनेशनल 10 मिलियन भन्दा बढी मानिसहरूको विश्वव्यापी आन्दोलन हो जसले व्यक्तिगत रूपमा अन्याय लिन्छ। हामी यस्तो संसारको लागि अभियान गरिरहेका छौं जहाँ मानव अधिकार सबैले उपभोग गरेका छन्।

1961 मा, बेलायती वकिल पिटर बेनेन्सन आक्रोशित भए जब दुई पोर्चुगल विद्यार्थीहरूलाई स्वतन्त्रताको लागि टोस्ट उठाउनको लागि जेल हालियो। उनले द अब्जर्भर अखबारमा एक लेख लेखे र एक अभियान सुरु गरे जसले अविश्वसनीय प्रतिक्रिया उक्साए। विश्वभरका अखबारहरूमा पुन: छापिएको, उनको कार्यको आह्वानले न्याय र स्वतन्त्रताको लागि जताततै मानिसहरू एकजुट हुन सक्छन् भन्ने विचार जगायो।

यो प्रेरणादायी क्षणले एउटा असाधारण आन्दोलनलाई मात्र जन्म दिएन, यो असाधारण सामाजिक परिवर्तनको सुरुवात थियो।

एम्नेष्टी इन्टरनेशनल नेपालकाे परिचय ः 

एम्नेस्टी इन्टरनेशनल नेपाल (जसलाई एम्नेस्टी नेपाल वा एआई नेपाल पनि भनिन्छ) नुतन थपलिया, पेशाले एक वकिल, 1969 मा विश्वव्यापी मानव अधिकार आन्दोलन एम्नेस्टी इन्टरनेशनलको सम्बद्ध संस्थाको रूपमा स्थापना भएको हो।

एम्नेस्टी नेपालले यस्तो संसारको परिकल्पना गरेको छ जहाँ प्रत्येक व्यक्तिले मानव अधिकारको विश्वव्यापी घोषणापत्रका साथै अन्य अन्तर्राष्ट्रिय मानवअधिकार मापदण्ड र मापदण्डहरूमा उल्लेख गरिएका सबै मानव अधिकारहरूको उपभोग गरेको छ। यसलाई प्राप्त गर्न एम्नेस्टी नेपालले सबै प्रकारका मानवअधिकार हननहरू रोक्न र अन्त्य गर्न अनुसन्धान र कार्य-केन्द्रित वकालत अभियानहरू सञ्चालन गर्ने प्रयास गर्दछ।

एम्नेस्टी नेपाल अन्तर्राष्ट्रिय ऐक्यबद्धता, पीडितहरूका लागि प्रभावकारी कार्य, विश्वव्यापी कभरेज, मानवअधिकारको विश्वव्यापीता र अविभाज्यता, र निष्पक्षता र स्वतन्त्रताका साथ यस विश्वव्यापी आन्दोलनको ड्राइभिङ कारकहरूको रूपमा मानवअधिकार रक्षकहरूको विश्वव्यापी समुदायको एक अंग हो।

हाल, एआई नेपालसँग सातै प्रदेशमा विभिन्न स्थानीय संरचनाहरू जस्तै समूह र युवा सञ्जालहरू मार्फत आबद्ध सात हजारभन्दा बढी सक्रिय सदस्यहरू र कार्यकर्ताहरू छन्, जो १५० देशहरूमा १० मिलियन मानिसहरूको ठूलो विश्वव्यापी आन्दोलनको हिस्सा हुन्।

Back to top button
Close