Trending

आप्रवासी श्रमिकहरू आफूले काम गरिरहेको मुलुकमा अपलत्र परिरहेको अवस्थाप्रति एम्नेष्टीकाे ध्यानाकर्षण

काठमाडौं, चैत २१ :

कोरोना भाइरस (कोभिड-१९)को महामारी नियन्त्रणका लागि नेपालमा लागू गरिएको लकडाउनले सीमा नाकाहरू बन्द हुँदा हजारौं श्रमिकले दुःख भोगिरहेको जनाउँदै उनीहरुकाे संरक्षण गर्न एम्नेस्टी इन्टरनेसनल नेपालले आग्रह गरेको छ। एम्नेस्टी इन्टरनेसनल नेपालले विज्ञप्ति जारी गर्दै आप्रवासी श्रमिकहरू आफूले काम गरिरहेको मुलुकमा अपलत्र परिरहेको र नेपालमा गरिबीको अवस्थामा रहेका नागरिकले आधारभूत आवश्यकताहरू परिपूर्ति गर्न सङ्घर्ष गरिरहेको उल्लेख गर्दै सरकारको ध्यानाकर्षण गराएको छ।

एम्नेस्टीले भनेको छ, ‘कोभिड-१९ महामारी सामना गर्ने क्रममा सार्वजनिक स्वास्थ्य संरक्षणका उपायहरू कार्यान्वयन गर्नु महत्त्वपूर्ण हुने भएपनि सरकारले यस्ता उपायहरू देशको अन्तर्राष्ट्रिय मानवअधिकार दायित्वअनुरूप भएको सुनिश्चत गर्नुपर्दछ।’ ‘सरकारले कोरोनाविरुद्ध चालेका जुनसुकै उपायहरू मानवअधिकारअनुरुप हुनुपर्ने एम्नेस्टीले जनाएको छ। अझ खासगरी यी उपायहरू सीमान्तकृत समुदाय र कोभिड-१९ जस्तो महामारीको अवस्थामा विशेष जोखिममा रहेकाहरूको अधिकार अनुकूल हुनुपर्दछ,’ एम्नेस्टी इन्टरनेसनल नेपालका निर्देशक निराजन थपलियाले भने, ‘यसका अतिरिक्त सरकारले स्वास्थ्य र जीवनयापनको जोखिमतामा रहेकाहरूको संरक्षणका लागि उपयुक्त उपायहरू अवलम्वन गर्नुपर्दछ।’

सरकारले चैत ११ गतेदेखि देशव्यापी लकडाउन लागू गर्दै नेपालको अन्तराष्ट्रिय सीमा बन्द गर्नुका साथै नेपाल आवत जावत गर्ने सबै अन्तर्राष्ट्रिय उडानहरूमा प्रतिबन्द लगाएको छ। यसले विदेशमा रहेका हजारौँ आप्रवासी श्रमिकहरूलाई कठिन अवस्थामा पुर्याएको एम्नेस्टीले जनाएको छ। नेपालको सीमा बन्द भएका कारण उनीहरू आफ्नो घर फर्कन पनि असमर्थ भएको उल्लेख गर्दै बाटोमै अलपत्र परिरहेको जनाएको छ। ‘यो महामारी फैलिएपछिको अवस्थामा राज्यहरूले आप्रवासी श्रमिकहरूलाई पर्याप्त संरक्षण प्रदान गरेका छैनन् र सम्बन्धित देशका अर्थतन्त्रहरूलाई मजबुत पार्न उनीहरूले पुर्याएको योगदानलाई अहिले समग्र रूपमै बिर्सिइएको छ,’ थपलियाले भनेका छन्, ‘सबै श्रमिकहरूले आफूले श्रम गरिरहेको देशमा पर्याप्त आवास सुविधाहरूमा पहुँच प्राप्त गरेको हुनुपर्दछ र यस्ता आवासका व्यवस्थाहरूमा आफूलाई सुरक्षित राख्न आवश्यक पानी र अन्य सरसफाइको प्रवन्ध तथा एक्लिएर रहन मिल्ने सुविधा पनि रहेको हुनुपर्दछ।’

नेपाल-भारत सीमामा अलपत्र परेका र नेपाल प्रवेश गर्न खोजिरहेका नेपाली आप्रवासी श्रमिकहरू असाधारण तवरको कठिन परिस्थितिबाट गुज्रिरहेको एम्नेस्टीले जनाएको छ। लकडाउनका कारण भारतमा उनीहरूका सामू अत्यन्तै सीमित आर्थिक अवसर र सहायताहरू रहेको छ भने कतिपयले त आधारभूत आवश्यकताहरू परिपूर्ति गर्न पनि सङ्घर्ष गर्नुपरिरहेको जनाएको छ। एम्नेस्टीले भनेको छ, ‘नेपाल-भारत सीमामा नेपाल प्रवेशका लागि पर्खिरहेका नेपाली श्रमिकहरूलाई सुरक्षित तवरमा नेपालमा फिर्ता आउन दिनका लागि नेपाल सरकारले अविलम्व संभावित सबै कदमहरूका बारेमा विचार गर्नु पर्दछ।’

Back to top button