चेपाङ समुदाय तरकारी खेतिमा आकर्षित

चैत १५,गोरखा ।

गण्डकी गाउँपालिका–६ कौदीका चेपाङ समुदाय तरकारी खेतिमा आकर्षित वनेका छन् । पृथ्वीराजमार्ग नजिकैको गाउँ कौदीमा १९ घरधुरी छन् । यहाँका सवै घरधुरी स्थानीयले काँक्रो, घिरौँला लगायतका तरकारी खेती आयआर्जनको माध्यम वनेको छ । यतिखेर यो गाउँका स्थानीय तरकारी स्याहार र विक्रिमा ब्यस्त छन् ।

बजार भाउ पाए दुइ–चार लाख कमाउन समस्या नहुने स्थानीय जनक चेपाङ बताउँछन् । मजदुरी भन्दा आफ्नै वारीमा पसिना वगाएर कमाएको आम्दानीले सन्तुष्ट रहेको उनले बताए । तिन रोपनी क्षेत्रफलमा तरकारी लगाउनेले वार्षिक साढे तिन लाख रुपैया सम्म कमइ गर्ने गरेको स्थानीय पुर्ण वहादुर चेपाङले बताए ।यहाँ उत्पादन भएको तरकारी चितवन, काठमाडौ, पोखरा लगायतका शहरमा विक्रि हुदै आएको छ । कौदी फाँट र पृथ्वीराजमार्गमा झोलुङ्गे पुल निर्माण भएसँगै स्थानीयलाई तरकारी विक्रीमा सहज भएको छ । उत्पादित तरकारी विक्रि गर्दा विचौलीया हावी हुने गरेको स्थानीयको गुनासो छ ।

‘उत्पादन गरेको तरकारी ठेकेदारलाई विक्रि गर्छौ, ठेकेदारले फाइदा लिएर उपभोक्तालाई विक्री गर्दा उत्पादन गर्ने र खरिद गर्ने दुवैलाई समस्या परेको छ,’ स्थानीय पवित्रा चेपाङले भनिन् ।

Back to top button
Close