प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणप्रति चार कूटनीतिज्ञको यस्तो छ विश्लेषण

काठमाडौं, २५ चैत ।

प्रधानमन्त्री केपी ओलीको भारत भ्रमणको समग्र पक्ष सकारात्मक भएको टिप्पणी गर्दै सहमति कार्यान्वयन पक्ष महत्वपूर्ण हुनुपर्नेमा कूटनीतिज्ञहरूले सुझाव दिएका छन् ।

उनीहरूले शनिबार भने, ‘१२ बुँदे संयुक्त वक्तव्यमा उल्लेख भएका तीन फरक विषय कृषि, रक्सौल–काठमाडौं रेल विस्तार र नेपाल-भारतबीच जलमार्ग धेरै महत्वपूर्ण हुन् ।’

दुवै देशका प्रधानमन्त्रीले व्यक्त धारणाले पनि दुई देशबीचको सम्बन्धले नयाँ आयाम लिएको कूटनीतिज्ञको विश्लेषण छ । ‘प्रधानमन्त्री ओलीले भारतसँग युग सुहाउँदो नमुना सम्बन्ध बनाउन चाहेको, बताउनु, मोदीले समुद्रसम्म नेपालको पहुँच सुनिश्चित भएको घोषणा गर्नु सकारात्मक पक्ष हो’, उनीहरूले भने ।

नेपाल-भारत प्रबुद्ध समूहमा नेपाल संयोजक डा.भेषबहादुर थापाले ओली –मोदीको शिष्टाचार संवाद सकारात्मक देखिएको टिप्पणी गरेका छन् । उनले भने, ‘जुन तहको शिष्टाचार–आतिथ्य देखियो, त्यसले दुई देशबीचको आगामी सम्बन्धमा सकारात्मक हुने संकेत स्पष्ट देखिन्छ ।’

भारतका लागि नेपालका पूर्वराजदूत डा.लोकराज बरालले विश्वासको वातावरण बनाउने कुरामा प्रधानमन्त्री ओलीको यो भ्रमण ‘ब्रेक थ्रु’ भएको टिप्पणी गरे । आर्थिक समृद्धि हासिल गर्न दुवै पक्ष सहमति हुनु अर्को उपलब्धि भएको उनको तर्क छ । डा.बरालले भने, ‘रेलवे, समुद्रदेखि सगरमाथासम्मको सम्बन्ध जोड्नु र कृषिमा अनुसन्धानको कुरा आउनु महत्वपूर्ण उपलब्धि हुन् ।’

पूर्वराजदूत दीपकुमार उपाध्याय प्रधानमन्त्रीको भ्रमण सफल बनाउन भएका प्रतिबद्धता र सहमति कार्यान्वयनमा नेपाल पक्षको जिम्मेवारी धेरै हुने बताउँछन् । ‘कूटनीति व्यक्तिको नभएर राष्ट्रको हुनुपर्छ भन्ने भावना भारतीय पक्षबाट हेर्दा पर्याप्त हुन्छ । विगतका धेरै सरकारको निरन्तरतामा आधारित धेरै कुरामा गरिएका प्रतिबद्धताको कार्यान्वयन सरकारले अब कार्यतालिकासहित छिटोभन्दा छिटो गर्नुपर्छ’, उपाध्यायले सुझाव दिँदै भने ।

पूर्वराजदूत दुर्गेशमान सिंहले सद्भाव भ्रमणमा विश्वासको वातावरण बनाउने कार्य भएको भन्दै खुसी व्यक्त गरे । उनले भने, ‘तीन तिहाइ बहुमतको सरकारका नेता ओलीले भारतबाट चाहेको सुरक्षाको विषय विश्वस्त गराए । नयाँमा भन्दा पुराना एजेन्डामा अघि बढ्ने कुरामा पुनः प्रतिबद्धता आउनु अत्यन्त राम्रो उपलब्धि हो ।’आजको अन्नपूर्ण पोस्टले पहिलो पृष्ठमा समाचार छापेको छ ।

Back to top button
Close