कालापानी तथा लिम्पियाधुरा समेटेर नक्सा सार्वजनिक

काठमाडौं। सीमा बचाऔं अभियानले लिपुलेक, कालापानी र लिम्पियाधुरामा भारतले अ’तिक्रमण गरेको सबै भूभाग नेपालभित्रै स’मेटिएको नेपालको नक्सा जा’री गरेको छ । आज रि’पोर्टर्स क्ल’वमा एक का’र्यक्रमको आ’योजना गरी अ’भियन्ताहरुले नेपालको नयाँ नक्सा सार्वजनिक गरेका हुन् ।नयाँ नक्सा जा’री गर्दै स’मितिका संयोजक भैरव रिसालले यो नक्सा सु’गौली स’न्धिले नि’र्धारण गरेको आ’धिकारिक नक्सा भएको बताए । अर्का अ’भियन्ता हिरण्यलाल श्रेष्ठले यो नक्सा भारतले जा’री गरेको नक्साको का’उन्टर भएको बताए । उनले सबै नेपालीलाई ए’कजुट भएर अ’गाडि ब’ढ्न आ’ग्रह गरे । नापी विभागका पूर्व महानिर्देशक पुण्य सुवेदीले केही वर्षअघि आफूहरुले पनि अध्ययन गरेर यस्तै नक्सा सरकारलाई पे’श गरेको जानकारी दिए । समितिका सहसंयोजक द्वारिकानाथ ढुंगेलले यो मुद्दा अहिले उठाउँदा कसैले सरकारलाई धम्की दिएको समेत आफूले जानकारी पाएको बताए ।नक्शामा लिम्पियाधुरालाई काली नदीको मु’हान मा’निएको छ । लिम्पियाधुरा, कुटी, लिपुलेक देखि कालापानी क्षेत्र सबै नेपाली भू’भागमा छ । नेपालले यी सबै क्षे’त्र आफ्नो रहेको दा’बी गर्दै आएको छ । भारतले नयाँ नक्शामा यी क्षे’त्र आफ्नो क्षे’त्रमा देखाएको छ । त्यसको नेपालतर्फ व्या’पक वि’रोध भइरहेको छ ।

Back to top button
Close