च्याङ्ली स्वास्थ्य चौकीमा समुदाय स्वास्थ्य प्राप्ताङ्क बोर्डको आमभेला सम्पन्न

रविन्द्र कंडेल
असार ९, गोरखा ।
पालुङ्टार नगरपालिका वडा नं. ७ स्थित च्याङ्ली स्वास्थ्य चौकीमा समुदाय स्वास्थ्य प्राप्ताङ्क बोर्डको भेला सम्पन्न भएकोे छ ।
यू.एस.एड सुआहाराको सहयोगमा च्याङ्ली स्वास्थ्य चौकीमा सामुदायिक स्वास्थ्य सूचाङ्क प्राप्ताङ्क बोर्डको आधारमा पोषण कार्यक्रममा बृहत सुधार ल्याउने उद्धेश्यका साथ भेला सम्पन्न गरिएको हो । भेला वडा नं. ७ का वडाध्यक्ष एवं स्वास्थ्य चौकी व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष वसन्त कुमार श्रेष्ठको अध्यक्षतामा सम्पन्न भएको थियो ।
उक्त आमभेलामा स्वास्थ्य संस्था संचालन तथा व्यवस्थापन समितिका पदाधिकारीहरु, जनप्रतिनिधीहरु, सेवाग्राहीहरु (१००० दिनका आमा) र सेवा प्रदायकहरुबीच अन्तरक्रिया तथा छलफल गरिएको थियो । सो कार्यक्रमद्धारा ६ वटा स्वास्थ्य र पोषणका सूचांकमा छलफल गरी राम्रा सूचांकहरुलाई निरन्तरता दिँदै सुधार गर्नुपर्ने सूचांकलाई आगामी ६ महिनाभित्र सुधार गर्ने उद्धेश्यका साथ त्रिपक्षिय सहमतिबाट कार्ययोजना निर्माण गरिएको छ । सो कार्ययोजनालाई सफल पार्नको लागी स्वास्थ्य संस्थाका कर्मचारीहरु, स्वास्थ्य संस्था व्यवस्थापन समितिका पदाधिकारीहरु, जनप्रतिनिधी तथा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरुले आ आफ्नो तर्फबाट प्रतिवद्धता गर्नुभएको थियो ।
वडाध्यक्ष बसन्त कुमार श्रेष्ठले पोषण सुधार कार्यक्रमलाई मध्यनजर गर्दै आगामी ०७७/०७८ को योजना तर्जुमा मा १००० दिनका आमा र बच्चाको पोषण शिर्षकमा बजेट विनियोजन गर्ने र पोषण कार्यक्रम सञ्चालनमा रकम अभाव हुन नदिने प्रतिवद्धता समेत ब्यक्त गर्नुभएको थियो । कार्यक्रमको सञ्चालन गर्दै स्वास्थ्य चौकीका प्रमुख भरतराज पाण्डेले आफ्नो संस्थाले दिँदै आएका सेवाहरुको बारेमा चर्चा गर्नुभएको थियो ।
यसअघि समुदाय स्वास्थ्य प्राप्ताङ्क बोर्ड कार्यक्रम यस नगरपालिकाको वडा नं. ९ मा पनि सञ्चालन भइसकेको छ । यस्ता कार्यक्रमहरुले स्वास्थ्य र पोषणको अवस्था सुधार्ने मात्र नभई सेवाग्राही र सेवा प्रदायकको बीचको सम्बन्धलाई सुदृढ बनाउनुका साथै १००० दिनका आमाहरुलाई सेवा लिन उत्प्रेरित गर्ने विश्वास लिइएको सुआहारा गोरखाका फिल्ड संयोजक बिक्रम तामाङले जानकारी दिनुभयो ।
के के हुन त समुदाय स्वास्थ्य प्राप्ताङ्क बोर्डका ६ वटा सूचकहरु ः
१, गर्भ जाँच तथा पूर्व तयारीको अवस्था
२, संस्थागत प्रसुती, सुत्केरी सेवा साथै प्रोेत्साहन भत्ता वितरणको अवस्था
३, २ वर्ष मुनिका बच्चाहरुको पोषणको नियमित अनुगमन र पोषण स्थिति
४, लैङ्गिक तथा सामाजिक समावेशीकरणको अवस्था
५, महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका कार्यक्रम तथा सहयोगको अवस्था
६, स्वास्थ्य सुशासन तथा स्थानीय सरोकारवालाहरुको सहयोगको अवस्था

Back to top button
Close